blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Wola Chojnatawejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Biała Rawska


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.5280 E

Szerokość: 51.7998 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie rawskim


Jadąc drogą z Białej Rawskiej do Grójca, uwagę zwraca położony tuż obok niej, pięknie dziś odrestaurowany zespół pałacowo-parkowy, na który składa się pałac, spichlerz, drewniana kapliczka i park.

Pałac został wzniesiony w roku 1873 przez rodzinę Węsierskich. Jego projektantem był znany architekt Henryk Marconi. Sam park jest starszy, ponieważ pochodzi z początku wieku XIX. Nieco starszy jest chyba też klasycystyczny spichlerz, zbudowany w połowie tego samego stulecia.

Jest to budynek parterowy, z trzema płytkimi ryzalitami od frontu i ogrodu. Pałac na osi fasady posiada portyk kolumnowy. Za budynkiem głównym znajduje się też zabytkowa kapliczka, do której prowadzi poprzez park ścieżka.

W pałacu niegdyś znajdowała się szkoła podstawowa. Dziś budynek jest pieczołowicie odrestaurowany i należy do prywatnego właściciela. Przy pierwszym wrażeniu grozę może budzić zamknięta brama z alarmem i tabliczką firmy ochroniarskiej. Jednak jak się okazuje właściciel ma zdrowe podejście do sprawy. Wystarczy zadzwonić domofonem, a potem udać się do recepcji. Nie ma żadnych problemów ze zwiedzeniem obiektu i zrobieniem zdjęć, co się rzadko zdarza. Pałac jest dziś obiektem hotelowym, w którym można organizować też konferencje, czy różnego rodzaju imprezy.

Wola Chojnata położona jest tuż za Białą Rawską (około 4 km), przy trasie do Grójca. Zespół pałacowo-parkowy znajduje się przy drodze. (2007-2010)


Strona www pałacu:

www.palacchojnata.comTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem