blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Wieluń

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościmiasto powiatowe, siedziba urzędu gminy miejsko-wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.5720 E

Szerokość: 51.2191 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieluńskim


Pałac został zbudowany na fundamentach zamku, gdy jego ruiny kupił w roku 1837 komisarz obwodu wieluńskiego, Fryderyk August Goleński. Nowy budynek został ukończony w 1843 roku. Pałac prezentuje styl klasycystyczny, posiada portyk wsparty na czterech kolumnach, zwieńczonych głowicami z wolutami. Pod gzymsem jest zębnik.

Następnie budynek zakupił rząd carski dla 13. Brygady Straży Granicznej. Po wybuchu I wojny światowej w pałacu stacjonowało wojsko niemieckie, został zmieniony na koszary. Potem w budynku mieściła się Preparanda Nauczycielska, Sąd Grodzki. W roku 1929 ulokowało się tu Starostwo Powiatowe, a kilka lat później była tu komenda policji. W latach 1926-1935 działało tu Muzeum Ziemi Wieluńskiej Polskiej Macierzy Szkolnej.

Pałac ucierpiał podczas nalotu w roku 1939. Zniszczone zostało południowe skrzydło. Hitlerowcy chcieli podwyższyć budynek i połączyć go z plebanią należącą do kościoła farnego.

W latach 1966-1969 pałac został przebudowany i rozbudowany według projektu Tadeusza Wilka. Prace te zburzyły symetrię i harmonię budynku, zniszczyły jeszcze bardziej pozostałości zamku. Do roku 1975, kiedy namnożyło się województw, w budynku siedzibę miało starostwo. Później była tu część Urzędu Miejskiego i przychodnie lekarskie, od 1990 roku Urząd Rejonowy. W roku 1999, kiedy Wieluń znów się stał miastem powiatowym, ponownie siedzibę ma tu starostwo, które dzieli zabytek z Urzędem Miejskim.

Pałac znajduje się w centrum miasta, na zachód od Bramy Krakowskiej, za małym parkiem. Nie powinno być problemów z odnalezieniem. W końcu to siedziba władzy, więc i wejść do środka można. (2005-2010)


Wiele informacji o Wieluniu znajdziesz pod adresem:

www.historiawielunia.uni.lodz.plTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem