blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>pałace>> Walichnowywejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: pałac w całości, oraz zachowany kopiec podworskiwieś, gmina Sokolniki


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.3767 E

Szerokość: 51.2999 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie wieruszowskim


Tuż przy ruchliwej trasie (nr 8/E67), pomiędzy Wieruszowem, a Wieluniem, uwagę zwraca zabytkowa brama, za którą znajduje się zespół pałacowo-parkowy.

Miejscowość pojawiła się w źródłach w roku 1377 i była siedzibą rodu Walknowskich (Walichnowskich), wywodzących się z Wieruszów. Wzmianka z roku 1487 wspomina o istnieniu fortalicji sędziego wieluńskiego – Bieniasza (Benedykta). Informacje o dworze potwierdzają zapiski z lat 1612-1791. Kopiec zachował się do dziś, lecz nie stwierdzono w nim nawarstwień z późnego średniowiecza. Możliwe, że fortalicja znajdowała się gdzieś indziej. Badania wykazały, że kopiec funkcjonował w czasach nowożytnych (XVI-XIX w.). Dworów, istniejących chronologicznie po sobie, było więc w Walichnowach więcej.

W 1844 roku wzniesiono nowy pałac w duchu klasycyzmu, który spłonął podczas II wojny światowej. Odbudowę przeprowadzono w latach 1955-1958 i umiejscowiono w nim szkołę.

Jest to budowla murowana, dwukondygnacyjna. Dominantą pałacu jest portyk w elewacji frontowej, wsparty na czterech jońskich kolumnach. Budynek otacza park z zabytkowymi okazami drzew.

Nie wiem jaki jest obecny stan prawny pałacu, ponieważ oprócz tablic informujących, że należy do szkoły, można też przeczytać, że jest to teren prywatny. Wejście nie jest jednak w żaden sposób utrudnione (2010). Nowy budynek szkoły znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej, a sam pałac wydaję się niezagospodarowany.

Pałac znajduje się w Walichnowach, jadąc trasą z Wieruszowa, do Wielunia. Sama miejscowość leży przy skrzyżowaniu dróg z Wrocławia do Łodzi i do Warszawy. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem