blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Szynczycewejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całości, zadbanywieś, gmina Czarnocin


Współrzędne obiektu:

Długość: 19.6423 E

Szerokość: 51.5758 N


Możliwość zwiedzania:

W dworze mieści się szkoła


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie piotrkowskim


W Szynczycach znajduje się całkiem ciekawy dwór w formie nieregularnej, neorenesansowej willi włoskiej. Inicjatorem budowy, jak i prawdopodobnie projektantem dworu był Adam Chrzanowski. Obiekt został wzniesiony w XIX wieku. Na przełomie wieków zespół dworski zakupił Władysław Ranęcki. Następnie majątek uległ parcelacji.

W roku 1925 dwór nabyli łódzcy przemysłowcy – rodzina Daube. W ich rękach obiekt pozostawał tylko kilka lat, kiedy przejęła go gmina. W 1938 roku budynek zaadaptowano na szkołę, która mieści się tu do dziś.

Bryła budynku jest interesująca. Składa się z elementów o różnych wymiarach i kształtach. Również frontowe okna mają różną wielkość. Dwór posiada ryzality, a w jednym z nich znajduje się loggia o trzech arkadach wspartych na żeliwnych kolumnach. Drugi ryzalit zawiera parę wysokich, półkoliście zamkniętych okien. Budowla posiada wysoką wieżę widokową z oknami na obwodzie.

Szynczyce znajdują się kilka kilometrów od trasy nr 1/E75 z Łodzi do Katowic. W miejscowości Kruszów koło Tuszyna trzeba skręcić na wschód (koło stacji benzynowej). Dwór położony jest tuż przy drodze. (2008/2009)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem