blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Grabówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: park podworski i schronwieś, siedziba urzędu gminy wiejskiej


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.9980 E

Szerokość: 52.1275 N


Możliwość zwiedzania:

Tak


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie łęczyckim


Grabów to dawny ośrodek, posiadający prawa miejskie w latach 1372-1870. Od początku stanowił własność szlachecką. O miejskiej przeszłości dzisiejszej wsi świadczy układ urbanistyczny z rynkiem i znajdującymi się przy nim kamieniczkami.

Położony na zachód od centrum miejscowości park, należał niegdyś do zespołu dworsko-folwarcznego, którego zabudowania gospodarcze zachowały się po drugiej stronie ulicy.

Ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje o tym obiekcie. Jedyne wzmianki, na które udało mi się natrafić, oprócz wieku, z którego pochodzi park (XIX), to opowieść o wypędzeniu dziedzica grabowskiego za udział w powstaniu 1863 roku. Sam dwór nie dotrwał do naszych czasów. Zachowała się jednak piwnica (?), będąca chyba pozostałością jakiegoś budynku gospodarczego, jak np. spichrz, lub jest to część samego dworu.

Na terenie parku dworskiego nietrudno odnaleźć kolejny zapomniany obiekt. Mowa tu o niemieckim schronie bojowym, wchodzącym w skład grupy kilku bunkrów typu Unterstand 668 i Ringstand 69, rozlokowanych w bliskiej odległości od siebie (nie większej niż 500 metrów). Stanowią pozostałość linii obrony b1, przebiegającej na wschód od Warty. Schrony nie zostały nigdy użyte. Wejście do grabowskiego bunkra jest niestety zamurowane.

Odbiegając nieco od tematu, warto też wspomnieć o najciekawszym zabytku Grabowa – zachowanej w dobrym stanie synagodze z 1881 roku, jednej z niewielu na terenach (obecnie) wiejskich. W jej sąsiedztwie oglądać można budynek dawnej szkoły żydowskiej.

Na zwiedzanie Grabowa warto wybrać się w pierwszy wtorek po Niedzieli Wielkanocnej, kiedy odbywa się Dzień Palanta. I nie chodzi tu o żadną mało rozgarniętą personę, lecz nieco już zapomnianą grę z użyciem drewnianego kija i piłeczki. Z Grabowa pochodzi... odmiana cebuli, której nazwa pochodzi od miejscowości. Ona również ma swoje święto, zwane festynem Dni Cebuli.

Grabów położony jest około 20 km na północny-zachód od Łęczycy, na północ od drogi z Topoli Królewskiej do Dąbia. (2012)


Synagoga w Grabowie.

Synagoga w Grabowie.

Wyślij na telefon


Grę w palanta rozpoczyna sam wójt Grabowa.

Grę w palanta rozpoczyna sam wójt Grabowa.

Wyślij na telefonTekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem