blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Bujaływejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Sadkowice


Współrzędne obiektu:

Długość: 20.5262 E

Szerokość: 51.6917 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie rawskim


Dwór w Bujałach zbudowany został około roku 1870 w stylu renesansowej willi włoskiej. Wcześniej istniała tu starsza budowla. Pierwotnie był większy i posiadał wieżę, z której pozostała jedynie dzisiejsza, południowa dobudówka. Przekształcenie willi w obecny dwór miało miejsce jeszcze w XIX stuleciu.

W okresie PRL dwór użytkowany był jako szkoła podstawowa, która obecnie już się stąd wyniosła, chociaż nadal na elewacji widnieje tabliczka informacyjna, oraz herb gminy. Obiekt nadal jest w rękach samorządu, jednak wydaje się nieużytkowany.

Jest to budowla murowana, wzniesiona na planie prostokąta. Elewację frontową (strona wschodnia) zdobi trójosiowy ryzalit zwieńczony trójkątnym szczytem. Drugi ryzalit znajduje się od zachodu, połączony ze schodami, stanowi wyjście do dawnego ogrodu. Układ wnętrz dworu jest dwutraktowy. Całość wieńczy dach czterospadowy kryty blachą.

Z parku pozostało praktycznie wspomnienie, gdyż dzisiejszy zaniedbany fragment nijak się ma do dawnego, dużego założenia w stylu angielskim. Zachowało się jednak kilka pomnikowych okazów drzew. Kto chciałby podjechać samochodem niemal pod sam dwór, niech uważa i respektuje postawiony tam zakaz wjazdu, bo może uszkodzić miskę olejową, albo urwać wydech.

W sąsiedztwie dworu znajduje się również kapliczka z XVIII wieku z figurą św. Jana Nepomucena, przy której odbywają się nabożeństwa majowe.

Bujały znajdują się kilkanaście kilometrów na południe od Białej Rawskiej. Wyjazd z tego miasta ulicą Kościuszki, a następnie Wiejską. Kierować trzeba się na Sadkowice, które przejeżdżamy. Po drodze warto zatrzymać się w Kaleniu. Bujały położone są kilka kilometrów dalej, a park dworski widoczny jest przy drodze. (2010)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem