blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Bronówwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: w całościwieś, gmina Wartkowice


Współrzędne obiektu:

Brak danych


Możliwość zwiedzania:

Tak, mieści się tu muzeum


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie poddębickim


W Bronowie mieszkała Maria Konopnicka. To tutaj przyszło na świat sześcioro jej dzieci. Jednak oryginalny budynek nie zachował się. Znamy go z przekazów, m. in. pisze o nim M. Wareńska na podstawie listów poetki i opisu redaktora J.Z. Naimskiego, zamieszczonego w Kurierze Warszawskim (nr 289, 1902 r.), oto fragment:

„Dwór był stary, wyglądem przypominał raczej chatę wiejską, niż pańską siedzibę. Dom osłaniała słomiana strzecha, wiekowe ściany z modrzewia zapadały się w ziemię... Drzwi frontowe sięgały dachu. Z tej samej strony 4 małe okienka, o 6 szybach każde. Przypominały ciekawskie oczy... Skrzypiące przyjaźnie drzwi frontowe prowadziły do niewielkiej sieni. Na prawo znajdował się salonik, na lewo-jadalnia. (...) Na parterze były jeszcze pokój kredensowy i kuchnia, oraz spiżarnia. Dwie ostatnie gospodarskie izby wychodziły na drugą, tylną sień domu graniczącą bezpośrednio z dworskim ogrodem.”

Pierwsza wzmianka o Bronowie pochodzi z końca XIV wieku. Miejscowość należała do Bronowskich h. Korab, potem do Kossów. W roku 1844 wieś nabył Wawrzyniec Konopnicki h. Jastrzębiec, ojciec Jarosława (męża Konopnickiej). Poetka zamieszkała w Bronowie w roku 1862 mając w 20 lat.

Po bankructwie Konopniccy opuścili Bronów i przenieśli się do pobliskiego Gusina. Stamtąd poetka wyjechała z dziećmi do Warszawy. Dwór, który dziś możemy oglądać zbudował Artur Dzierzbicki w roku 1902. Jest on większy od starego budynku Konopnickiej. Od roku 1994 działa tu muzeum poświęcone m. in. poetce.

Bronów położony jest na południe od trasy (w połowie) z Uniejowa do Wartkowic. Do miejscowości prowadzą tablice. (2007-2009)


Powiązane galerie:

Muzeum w Bronowie >>>Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem