blog Panoramio Fotopodróże kanał RSS mobile English language Deutsch Sprache Русский язык En español שפה עברית Le français L’italiano
Facebook Google+ Twitter Youtube Poznaję Ziemię Łódzką Poznaję Ziemię Łódzką


Pozycja: główna>>dwory inne>> Barczewwejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę

wejdź na stronę


PageRank Checking Tool


Przewodnik po Warmii i Mazurach.

Zamki świata.Stan: niezachowany dwór obronny, zachowany w całości dwór z XIX wiekuwieś, gmina Brzeźnio


Współrzędne obiektu:

Długość: 18.6881 E

Szerokość: 51.4859 N


Możliwość zwiedzania:

Można oglądać z zewnątrz


Dojazd:

Zobacz na mapie


Gdzie spać?

Noclegi w powiecie sieradzkim


Opis z roku 1699 stwierdza w Barczewie obecność dworu. Ta informacja, jak i współczesne badania terenowe nie stwierdziły istnienia kopca. We wzmiance przeczytać jednak można, że dwór otoczony był drewnianym obwodem warownym z basztami. Pozwala to zakwalifikować obiekt jako dwór obronny (nie dwór na kopcu). W końcu XVII wieku wieś należała do Pstrokońskich, a wcześniej do Ruszkowskich.

W I połowie XIX wieku wzniesiony został nowy dwór klasycystyczny. Umiejscowiono go prawdopodobnie blisko starego założenia obronnego. Jest to budowla murowana, parterowa, z mieszkalnym poddaszem i podpiwniczona. Front zdobi czterokolumnowy ganek. Układ wnętrza jest dwutraktowy z sienią na osi. Całość nakryta jest dachem naczółkowym.

Dwór obecnie spełnia funkcje mieszkalne i stanowi własność prywatną. Nie jest ogrodzony i można go bez przeszkód oglądać z zewnątrz, zwłaszcza, że położony jest przy drodze i nie jest niczym zasłonięty. Zachowały się też pozostałości parku.

Barczew położony jest około 2 kilometrów na wschód od drogi nr 14 z Sieradza do Złoczewa. Dwór znajduje się w centrum wsi. (2008)Tekst: Tomasz Szwagrzak

Zdjęcia: Tomasz Szwagrzak
Valid XHTML 1.0 Strict Valid CSS! firma Kylos warunki licencji prawa kontakt z autorem